Много български (пишман) политици разчитат на късата памет на електората. Един път напишат едно, минат няколко месеца, кажат нещо диаметрално различно. И така до следващата предизборна кампания.
Такъв е и случаят с Тодор Тагарев, който едно говори в ефира на bTV, друго записва в Доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили.
Нека видим, дали ще разберем, кога професорът от Институт по информационни и комуникационни технологии на БАН казва истината?
И така, на 21 март 2024 г. Министерски съвет приема Доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили на Република България. Докладът е разписан, внесен и гласуван от тогавашният министър на отбраната, а именно Тодор Тагарев.
На страница 6 от Доклада може да прочетем, че изменението от 1 януари 2008 г. на чл. 59, ал. 2 от Конституцията, който отмени задължителната наборна военна служба, се е отразил негативно върху състава и възможностите на запаса. Подчертава се, че попълването на запаса след 2008 г. се осъществява основно от освободените от военна служба военнослужещи, както и от български граждани, преминали начална и специална военна подготовка на доброволен принцип.
„Този модел на попълване на запаса доведе до неговото значително намаляване, като за периода 2010-2020 г. той е намалял с 43% и продължава да намалява с около 5% до 7% на година. Разчетите показват, че ако този темп се запази, след 15 години запасът ще бъде напълно изчерпан”, се казва още в Доклада.
„Това налага предприемането на спешни законодателни мерки за резерва на Въоръжените сили, чрез които да се създадат условия за подготовка на запаса в мирно време”
Нека запомним това за спешните законодателни мерки и фактът, че този документ е разписан, внесен в МС и гласуван от г-н Тагарев.
Днес, 11 октомври 2024 г. (няма и седем месеца от приемането на Доклада) г-н Тагарев дава интервю в предаването „Лице в лице” по bTV. Водещата запита професора от професионално направление „електротехника” за идеята за създаване на Закон за защита на Отечеството.
Той с неприкрит артистизъм, който явно трябва да компенсира известни липси в компетенцията, подскочи и каза, че бил „удивен”, че имало такова предложение, направено от президента Радев на КСНС. Според г-н Тагарев, сме имали Закон за резерва на въоръжените сили от 2012 г. и той самодоволно цитира неговия член 1 (не „алинея”, както каза професорът), в който се казвало, че законът урежда подготовката на гражданите за защита на отечеството.
Та, кога г-н Тагарев добросъвестно излага ситуацията? Днес, когато твърди, че още от 2012 г. имало закон, който урежда защитата на отечеството, която е залегнала в чл. 59, ал. 2 на Конституцията? Или в началото на годината, когато в Доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили ясно е разписано, че настоящата система не е ефективна и има нужда, и цитирам, от „спешни законодателни мерки”?
Темата за подготовката на гражданите за защита на Отечеството е много комплексна. Изисква качествен дебат от експерти и широк консенсус между основните политически играчи.
Дали, обаче темата се нуждае от включванията на самоназначили се експерти, чието управление на МО се запомни най-вече с трудоустрояването на негови приближени и патологично бягане от отговорност?
© 2024 Lentata.com | Всички права запазени.