Нашата политика не струва, затова ето геополитическата сводка за днес:
• На фронта в Украйна, Русия вече е много близо до превземането на Покровск, една от последните й ключови военни цели в Донецк. Това ще намали стимула Путин да преговаря за прекратяване на огъня или примирие, когато Тръмп стане президент на САЩ през януари. Завземане на територии в Украйна, преди Тръмп да се появи на хоризонта, остава приоритет на Путин, което ясно личи от бързия му отказ от друг ключов съюзник- Башар Асад.
• В Германия, в медиите се появиха части от политическата програма на християндемократите. Най-същественото е ангажимент да намалят данък печалба от 30% на 25%, но на етапи. А Тръмп обеща да го намали от 21% на 15%, и то веднага. Фридрих Мерц ще е следващият слаб канцлер на Германия. Впрочем, програмата им обещава премахване на ДДС за ресторантите. Дано Ричард Алибегов не ме чете.
• В Ирландия, изп. директор на Райънеър О’Лиъри се оплака от Германия. Пътуванията със самолет в Испания са на 113% от това, което бе преди Ковид, в Италия - на 111%, но в Германия - 82%. Причината е, че в Германия таксите върху трафика са се увеличили повече от два пъти. Според него, Германия има втората най-лоша система за контрол на въздушното движение в Европа, но начислява най-високите такси. (не казва коя е първата най-лоша, дано не е нашата...) Райънеър вече затвори маршрутите до Дортмунд, Дрезден и Лайпциг и намали полетите до Берлин, Кьолн и Хамбург. Изиджет и Юровингса също намаляват полетите. Чист протекционизъм на Луфтханза. И ви предлагам да летите по-малко до Германия.
• В Германия, вятърът вчера спря и цената на ел.енергия за 17:00-18:00 часа стигна 936 евро. Напомням, че средната цена на ел.енергия в Германия през ноември бе 115 евро, през октомври- 85 евро. Още ли вярваме колко добър е свободния пазар на ел.енергия и искаме ли да зависим от това накъде духа вятъра?
• В Израел, частна компания стартира проект на пристанището на Хайфа за добиване на ел.енергия от морски вълни. Странното е, че сред държавите, готови да изкупят технологията са доскорошни противници на Израел като Катар и Саудитска Арабия и дори... Иран. Парите не миришат.
• Във Франция, Макрон се върна в 19:00 от Полша снощи и не спази обещанието си да обяви кандидат- премиер. Остави го за тази сутрин. Ако отново предложи неприемлив кандидат, ще отидат на избори, а не го иска нито Макрон, нито левите. Хубавото е, че съгласно френската конституция парламентарни избори може да има само веднъж в календарна година. Това трябва да променим в нашата конституция и ние. По-смислено е от дивотията с „домовата книга“.
• В Сирия, Турция и Израел завземат сирийска територия. Официално това се дължи на опасения за сигурността и за да се предотвратят заплахи от сирийските бунтовници . Веднага след падането на Башар Асад, Нетаняху денонсира споразумението със Сирия за Голанските възвишения като буферна зона, превзе ги и разшири тази зона с още 25 км. НАТО и САЩ са в ступор, за ЕС да не говорим. ЕС по принцип няма позиция за нищо, освен за Украйна.
• В Албания, властите започнаха разследване за корупция срещу кмета на Тирана и конфискуваха 80 хил. евро, намерени в картинната галерия на съпругата му. Корупцията е навсякъде, дори в картинните галерии.
• В Брюксел, ЕК обеща 30 млн. евро в подкрепа на беларуската опозиция след среща със Светлана Тихановска. С толкова пари- доникъде. Прилича ми на измиване на ръцете.
• В Хърватска, правителството отдели бюджет от 680 млн. евро за министерство на демографията и миграцията, ръст с 202% спрямо миналата година. Хърватска страда от същите демографски проблеми като нас, но нещо прави, ние- нищо.
• В Брюксел, на срещата на върха на Европейския съвет вчера, Полша, Словакия и Чехия поискаха удължаването на освобождаването от забраната за внос на руски петрол в ЕС. Чехия работи по разширяването на тръбопровода TAL, който ще свърже Чехия директно с италианските пристанища. В момента Чехия получава петрол от тръбопровода Дружба през Словакия, и непряко от тръбопровода TAL, през германския тръбопровод IKL. 58% от вноса на петрол в Чехия през 2024 е от Русия. Ние спряхме руския петрол, въпреки че имахме право да го ползваме до края на 2024.
• В Грузия, парламентът прие закон за забрана на маски, пиротехнически средства и лазери по време на протести и демонстрации. Минаха го на 3 четения за 2 дни, бързо действат.
• В Унгария, правителството слива министерство на финансите и на икономиката, с цел икономическият възход да се управлява от едно ведомство. Разбира се, за компенсация финансовият министър бе номиниран за шеф на централната банка. Аз също бих слял тези две министерства, без компенсация за Петкова, която предложи напълно нелеп бюджет.
• В Сърбия, изпълнителният директор на Сърбиягаз (еквивалент на Булгаргаз) Банятович каза за предупреждението от страна на България за възможността да спре транзита на руски газ по "Балкански поток" заради санкциите срещу Газпромбанк, че Сърбия се е допитала до Държавния департамент на САЩ за алтернативи. Сърбия работи и по разширяването на подземното депо Банатски двор и осигуряването на допълнителни доставки на газ от Азербайджан. Недостатъчният капацитет за съхранение на депото Банатски двор принуди Сърбия да съхранява част от газа си в Унгария по време на енергийната криза през 2022. Ние спряхме разширяването на Чирен и след време ще съхраняваме в Сърбия.
Сега знаете повече за света около нас.
© 2025 Lentata.com | Всички права запазени.