Актуално
Гражданите трябва да излязат на референдум наесен и той да бъде успешен. Гражданите ще вземат решението, а аз ясно съобщавам своята позиция и призовавам гражданите да уловят този шанс, каза Заев, отговаряйки на журналистически въпроси.
Заев: ДА, ЗА МАКЕДОНСКАТА ИДНИНА!

Лентата | 13/06/2018

Подкрепи свободното слово

Подкрепете независимата журналистика. Свободата има нужда от съмишленици.

Гражданите ще имат последната дума за договореното име Република Северна Македония, заяви македонският премиер Зоран Заев на пресконференцията  снощи, цитиран от македонските медии.

Гражданите трябва да излязат на референдум наесен и той да бъде успешен. Гражданите ще вземат решението, а аз ясно съобщавам своята позиция и призовавам гражданите да уловят този шанс, каза Заев, отговаряйки на журналистически въпроси.

Той допусна възможността заедно с референдума да бъдат организирани и предсрочни парламентарни избори.

Те може да се състоят едновременно с референдума, а може и с президентските избори. Не съм се консултирал с коалиционни партньори по въпроса. Според мене е добре да се изкара целият мандат заради икономиката, доколкото от нас зависи, но сме готови и за избори, анкетите са на наша страна, каза Заев.

Договорът за новото име на Македония ще бъде подписан през уикенда, но още няма официално потвърждение къде ще стане това. По-рано медиите в Македония и Гърция съобщиха, че договорът ще бъде подписан в Преспа в събота.

***
Източник: www.24chasa.bg

***

Ето какво написа Зоран Заев в своя профил във Фейсбук:

ДА, ЗА МАКЕДОНСКАТА ИДНИНА!

Почитувани мои сограѓани, ИМАМЕ ИСТОРИСКО, ВЕКОВНО РЕШЕНИЕ.

Решаваме 25-годишен спор којшто земјата ја влечеше надолу. Кога сите мислеа дека нема излез, ние се одваживме и ТРГНУВАМЕ НАПРЕД.

СО РЕШЕНИЕТО ГО ЈАКНЕМЕ ИДЕНТИТЕТОТ МАКЕДОНСКИ.

Македонски јазик, македонски народ, Македонец, Македонка, заштитени и зајакнати, еднаш засекогаш. Стоиме исправени пред нашите гордости - пред Кирил и Методиј, Климент и Наум, Крсте Петков Мисирков, пред Гоце Делчев, пред Блаже Конески, Кочо Рацин.

Нема веќе ФИРОМ. Нема веќе меѓународни договори во кои се избегнува македонскиот јазик. Решаваме вековно прашање. Свои сме на своето и тоа конечно e признато од сите наши соседи, од Република Грција и од меѓународната заедница. Со овој договор ќе биде потврден и зајакнат македонскиот етнички и културен идентитет, еднаш засекогаш.

Нашата добивка е бесценета - зајакнат идентитет и гаранција за безбедност, стабилност и просперитетна иднина на нашите граѓани.

Нашиот влог во компромисот е дефинирање на прецизирано, македонско име за нашата држава. Име кое е достоинствено и географски прецизно - Република Северна Македонија (со превод, на сите јазици).

Името е предвидено да биде за севкупна употреба, а ќе се прецизира со амандман во Уставот.

Договорот предвидува потврда на македонскиот јазик во Обединетите Нации.

Македонски, Macedonian, без фусноти. Националноста е македонска / граѓани на Република Северна Македонија. 
Или на англиски: Macedonian / Citizens of the Republic of North Macedonia.

Договорот ќе биде презентиран пред сите политички субјекти во државата, а потоа потпишан од претставници на двете влади, после што следува ратификација во Собранието.

Веднаш после ратификацијата, Република Грција ќе испрати писмо до Генералниот секретар на НАТО со кое ќе го извести дека меѓу двете земји веќе нема спор и дека не постојат пречки Македонија да добие покана за членство во НАТО.

Исто така, Република Грција ќе испрати писмо до претседателот на Европскиот совет, со кое ќе го извести дека веќе нема пречки и дека препорачуваат да добиеме датум за почеток на преговорите за членство во ЕУ.

Силно веруваме дека Европскиот совет на 28 јуни ќе донесе одлука за почеток на преговорите за Македонија.

Силно веруваме, на Самитот на НАТО на 12 јули во Брисел, Македонија ќе добие покана за полноправно членство, како 30-та членка на Алијансата.

Почитувани граѓани, ова е вистинското решение. До него стигнавме преку посветен, одговорен и патриотски ангажман. Создадовме историска можност за успех на нашите граѓани. Сите детали се тука, пред очите на јавноста, а ГЛАСОТ НА ГРАЃАНИТЕ Е КОНЕЧЕН.

Како што ветивме, со договорот се гарантира дека на есен ќе има референдум.

Граѓаните ќе одлучат за иднината!

Да кажеме ДА, за македонската иднина.

Откако нашите граѓани ќе го потврдат овој историски договор, Република Грција, во своето Собрание, кон крајот на годината ќе го ратификува договорот и ќе го ратификува протоколот за нашето членство во НАТО.

Почитувани граѓани,
Со решавање на прашањето за името, стануваме членка во НАТО. На 30-от јарбол пред НАТО ќе се вее македонското знаме.

Македонија еднаш засекогаш ја ставаме на мапата на стабилни и развојни земји. Нема назад.

Ќе застанеме рамо-до-рамо со нашите западни партнери. 
Младите од Македонија ќе бидат еднакви со своите врсници од ЕУ, нема да има потреба да се вадат пасоши од други држави.

Почитувани мои сограѓани,
Македонија нема веќе генерации за губење.
Покажавме дека сме подготвени да го преземеме лидерството и одговорноста и затоа повикувам на граѓанска одважност.

Повикувам на обединување околу врвните државни и национални приоритети - ги повикувам претседателот на државата, опозицијата и сите политички субјекти во земјата. Да дадеме максимална поддршка за прогрес на нашата земја и да донесеме силна одлука.

ДА, за македонската иднина!

Приклучете се, учествувајте, заедно да ја поведеме Македонија напред, кон светот и кон подобар живот за сите граѓани. Тоа е нашата одговорност, за тоа им служиме на граѓаните.

Ви благодарам. Други статии от този авторКоментари