Мониторингът за България може да приключи преди края на мандата на ЕК

Мониторингът за България може да приключи преди края на мандата на ЕК
13-11-2018г.
30
Лентата

Мониторингът върху България в рамките на Механизма за сътрудничество и проверка може да приключи преди края на мандата на настоящата комисия.

Това се посочва в най-новия доклад на Европейската комисия (ЕК), представен днес в Брюксел и в Европарламента в Страсбург.

В доклада се отчита, че България продължава да отбелязва стабилен напредък в изпълнението на препоръките, които Еврокомисията направи през януари 2017 г.

Комисията счита, че няколко от тях вече са изпълнени, а редица други са близо до етапа на изпълнение.

Три от шестте показателя - за независимостта на съдебната власт, законодателната рамка и организираната престъпност, могат да се считат за временно прекратени.

Комисията вярва, че България ще продължи усилията си за реформи и ще бъде в състояние да изпълни всички оставащи препоръки.

"Ако тази настояща позитивна тенденция продължава и България поддържа реформите по устойчив и необратим начин, Комисията е убедена, че мониторинговият механизъм за България може да отпадне преди края на мандата на тази комисия", заяви Франс Тимерманс, зам.-председател на ЕК.

Докладът на Европейската комисия отбелязва значителното влошаване през последните години на медийната среда в България, което рискува да ограничи достъпа на обществото до информация и може да има отрицателно въздействие върху независимостта на правораздавателната система чрез атаки в някои медии срещу конкретни съдии.

Това се казва в съобщението за разпространения днес доклад на Европейската комисия по т.нар. мониторинг за борбата с корупцията и организираната престъпност и реформата на правораздаването в България, при представянето на който зам.-председателят на комисията Франс Тимерманс каза, че ако България продължи да полага същите усилия, има възможност да приключи мониторинга преди края на мандата на тази еврокомисия, съобщава "Дневник".

За пръв път в такъв документ се изразява тревога за състоянието на медиите в страната и се предупреждава, че това състояние застрашава изпълнението на същите реформи, за които комисията поздравява България.

"В по-широк смисъл способността на медиите, както и на гражданското общество да търси отговорност на хората с власт в една плуралистична и свободна от натиск среда е важен темел за реализиране на реформите, обхванати от Механизма за сътрудничество и проверка (МСП), както и за по-добро управление по принцип", пише още в текста.

Досега Комисията е критикувала отделни медийни изяви на магистрати, но не и състоянието на медиите и достъпа на обществото и гражданския сектор до информация.

В техническата част на доклада от 25 януари 2017 г. например изрично се казва, че главният прокурор Сотир Цацаров много често има изказвания по политически теми, а не толкова по такива, свързани с наказателни производства. Еврокомисията констатира тогава, че предизвикателствата пред държавното обвинение - независимо че е било обект на множество промени - се намират в центъра на два дебата: за неговите правомощия, както и за "продължаващата липса на убедителни резултати по отношение на осъдителните присъди по дела за корупция по високите етажи на властта или за тежка организирана престъпност".

За Румъния Тимерманс каза, че макар да са били предприети стъпки, събитията поставят под въпрос и обръщат напредъка през последните години. Часове преди изказването му Европейският парламент изрази сериозно безпокойство от реформата в румънските съдебни и наказателни закони, която според него рискува да навреди на разделението на властите и на борбата срещу корупцията.

"Виждаме стъпки назад и това ни натъжава", изтъкна Тимерманс. Сред проблемите той отбеляза изменените закони в областта на правосъдието и натискът върху Националната дирекция за борба с корупцията.

За страната има осем допълнителни препоръки, а Брюксел иска тя да спре веднага прилагането на законите в областта на съдебната реформата. "Тези закони трябва да бъдат преработени, трябва да вземат предвид нашите препоръки. Трябва отново да започне процесът за назначаване на нов прокурор за борба с корупцията. Трябва да ма промени в наказателно-процесуалния кодекс и наказателния кодекс", отбеляза зам.-председателят на Комисията.

***
Източник: www.glasove.com

{BANNER_ID-4}

{BANNER_ID-3}

© 2024 Lentata.com | Всички права запазени.