Българският хелзинкски комитет саботира кандидатурата ни за ЕМА

Българският хелзинкски комитет саботира кандидатурата ни за ЕМА
28-09-2017г.
86
Гост-автор

Сайтът Zdrave.net сигнализира за тревожен проблем, който засяга лекарското ни съсловие. Българският Хелзински комитет застава на пътя на родните медици към Европейската агенция по лекарствата с мотива, че не са обучени да работят с трансджендър пациенти! 

На фона на усилията на страната ни да защити кандидатурата на България за бъдещо седалище на Европейската агенция по лекарства (ЕМА), Българският хелзинкски комитет разпространи становище, в което предупреждава, че част от служителите на лекарствения орган „не биха били признати от българските власти“.

В позицията си, изпратена до председателите на Европейския съвет, Европейския парламент, Европейската комисия, изпълнителния директор на Европейската агенция по лекарства и българския премиер, от БХК твърдят, че служителите на агенцията с различна сексуалност „не биха били признати от българските власти, ако седалището ѝ се премести в София“.

Става въпрос за ЛГБТИ лица -  тоест лесбийки, гей, бисексуални, трансджендър и интерсексуални. Повод за позицията на Хелзинкския комитет е писмото на група ЛГБТИ служители на агенцията от 29-ти август 2017 г., с което те изразяват тревога относно зачитането на правата им след предстоящото преместване на агенцията. Важно е да се уточни, че писмото на служителите не е изпратено само до България, а до всички кандидати да приютят най-големия лекарствен орган в ЕС. От Българския хелзински комитет обаче са побързали да убедят служителите на агенцията, че притесненията им са основателни.

В становището си от там припомнят, че при предаването на документите за кандидатурата на София премиерът Борисов е заявил, че служителите на ЕМА и техните семейства ще имат безпрепятствена релокация в България и достъп до отлични условия за жилищно настаняване, образование, здравни услуги и възможност за работа, както и че при представянето на кандидатурата на България в Брюксел на 19-ти септември 2017 г. заместник-министърът на здравеопазването д-р Мирослав Ненков е отговорил на тревогите, повдигнати в писмото на служителите на агенцията с това, че ежегодно в София се провежда ЛГБТИ парад на гордостта.

„Този провал на българското правителство да разпознава неравенствата на ЛГБТИ хората в България и това отричане на проблемите и предизвикателствата, с които те се сблъскват поради своята сексуална ориентация или полова идентичност, идва като продължение на изявлението на премиера Борисов от 22-ри юни 2017 г. по повод десетата годишнина на София Прайд. Пред българските медии той заяви, че „не трябва толкова да се парадира“ и че е абсурдно да се говори за преследване на ЛГБТИ хората в България“, заявяват от Хелзинкския комитет.

Като доказателство за позицията защо служителите на ЕМА с различна сексуалност няма да се чувстват добре у нас, от БХК изброяват редица според тях съществуващи проблеми.

На първо място те посочват, че българското правителство не признава нито брак, нито друга форма на узаконяване на семейството между лица от един и същи пол, независимо дали става въпрос за семейство на български и чуждестранен гражданин или на двама чуждестранни граждани. Българският съд отказва защита от домашно насилие на лица от техен партньор от същия пол, наказателният закон не признава престъпленията от омраза на основа на сексуалната ориентация и половата идентичност или изразяване на пола, са сред другите набелязани от БХК проблеми.

Не е пропуснат и проблемът, че в България липсва законоустановена процедура за промяна на пола. „По тази причина признаването на пола на лица, които не се идентифицират с пола, приписан им при раждане, е възможно единствено със съдебно решение. Това оставя неразрешени редица въпроси, като например гражданската регистрация на лица в преход, чийто външен вид не съответства на посочения в личните им документи пол“, заявяват от Хелзинкския комитет. От там не пропускат да отбележат, че системата на здравеопазването в България не предоставя никакви специализирани здравни услуги за трансджендър и интерсекс хората, както и „че здравните работници в България не преминават през специализирано обучение за работа и етично отношение към такива пациенти“.

В заключение от БХК настояват при избирането на домакин на агенцията да бъде взето предвид законодателството на държавите членки, както и българското правителство да предприеме незабавни мерки за обсъждане на тези проблеми и да сформира работна група с включване на ЛГБТИ организациите за преодоляването им. 

Позицията на БХК е подкрепена и от „Младежка ЛГБТ организация Действие", фондация "GLAS", както и Фондация "Ресурсен център - Билитис".

Автор: Zdrave.net

© 2024 Lentata.com | Всички права запазени.