Брюксел губи оправданието си с Орбан, докато санкциите срещу Русия буксуват

Брюксел губи оправданието си с Орбан, докато санкциите срещу Русия буксуват
23-07-2026г.
0
Лентата

Въпреки очакванията, че оттеглянето на националноконсервативното унгарско правителство на бившия премиер Виктор Орбан ще насърчи незабавно единство в Европейския съвет зад Украйна, изглежда се случва точно обратното.


След като изпуснаха първия си краен срок и сега бързо се доближават до втория, държавите членки остават разделени по въпроса за 21-вия пакет от санкции на ЕС срещу Русия, широко рекламиран от Комисията като най-амбициозния до момента.


Сега, когато вече не могат да се крият зад ветото на Орбан и да го оставят сам да привлича гнева на Комисията, държавите членки изведнъж трябва да отстояват интересите си сами и да поставят свои собствени „червени линии“ по време на преговорите.


Най-големият проблем с 21-вия пакет от санкции е предложената забрана базирани в ЕС компании да транспортират руски втечнен природен газ (LNG) до трети страни.


Гърция — дом на най-големия корабен сектор в ЕС и на една конкретна компания, която би била сериозно засегната от мярката — досега поддържа твърдо „не“, което води до настоящия пат.


Посланикът на Атина в ЕС предупреди, че подобен ход само ще подтикне големите компании да сменят флага на плавателните си съдове и да ги изведат извън юрисдикцията на ЕС, което означава, че превозът на руски втечнен газ ще остане на настоящото си ниво, докато страните от ЕС същевременно ще загубят значителни данъчни приходи.


Гърция, заедно с Кипър и Малта, също се противопоставя на удължаването на ценовия таван на ЕС върху руския петрол, понастоящем определен на $44,10 за барел, който забранява на базираните в ЕС оператори да транспортират или застраховат пратки с руски петрол, освен ако той не се продава под този праг.
Ако не бъде постигната сделка по-късно в сряда, пакетът най-вероятно ще остане блокиран до средата на есента, което Брюксел иска да избегне, за да не навреди на „общественото възприемане“, че ЕС подкрепя Украйна на всяка цена.


„Орбан беше труден“, казва дипломат от ЕС пред Politico, „но той всъщност никога не е блокирал цели пакети“. Въпреки това нито една от тези страни не е етикетирана като „проруска“, както Унгария бе етикетирана през последните четири години.


Освен това други предложения вече бяха премахнати от текста по време на преговорите през изминалите седмици, включително планираното постепенно премахване на вноса на руска риба, след като няколко страни с развита рибопреработвателна промишленост протестираха срещу него.


Австрия също заплаши да взриви преговорите заради недоволството на Raiffeisen Bank, която безуспешно лобира пред Брюксел за компенсация за загубата си при експроприацията на финансови активи на стойност близо 2,5 милиарда евро, държани от руски олигарх.


Комисията най-накрая обеща на Виена да разгледа въпроса в бъдещ пакет от санкции, което според съобщенията е било достатъчно за австрийското правителство за момента да оттегли противопоставянето си.


Франция и Италия също имаха свои собствени проблеми. Тъй като и двете издават голям брой визи на руснаци, те бяха най-твърдо против предложената от Комисията пълна забрана за пътуване в ЕС за бивши руски бойци, която в резултат също бе премахната.


Италия се обедини и с България срещу санкционирането на руския православен патриарх Кирил, срещу което се противопостави и папа Лъв XIV, като по този начин успешно принуди Рим да действа. Планираните санкции в крайна сметка бяха изоставени.


Това, което остава, е все още амбициозна, но значително разредена версия на първоначалното предложение на Комисията. Ако бъде приет, десетки руски банки все пак ще бъдат изключени от западната система за разплащания SWIFT, а на над 250 лица, взели участие във войната на Русия, ще бъде забранено да влизат в ЕС.


Автор: Тамаш Орбан


За автора: Тамаш Орбан е политически журналист за europeanconservative.com, базиран в Брюксел. Роден в Трансилвания, той е учил история и международни отношения в Клуж-Напока (Коложвар) и е работил за няколко института за политически изследвания в Будапеща. Неговите интереси включват актуални събития, социални движения, геополитика и сигурността в Централна Европа. В Twitter той е @TamasOrbanEC.


Източник: "The European Conservative"

© 2026 Lentata.com | Всички права запазени.